Realizační tým

Mgr. Jitka Silárszká  zakladatelka a koordinátorka

V Černovicích jsem se narodila a vyrůstala. Po studiích FF UK v Praze, obor indologie (hindština) a slavistika (bulharština) a několikaletém pobytu v zahraničí jsme se s rodinou přestěhovali zpět do Černovic.

K založení Rodinného centra Rolnička v roce 2011 mě inspirovalo MC Kukulienka, do kterého jsme s dětmi často navštěvovali, když jsme bydleli v Bratislavě.

Příchod dětí mi otevřel nový a neznámý svět rodičovství. Velkou inspirací mi byly knihy Jiřiny Prekopové, Koncept kontinua (Jean Liedloffová), Líný rodič (Tom Hodgkinson), Blbinky a bláto (Andreas Weber), AHA! rodičovství  (Laura Markhamová) a mnoho dalších. Některé z nich můžete najít i v knihovně Rolničky.

Klid a vyrovnanost mi přináší jóga, které se věnuji už více než deset let. V poslední době jsem zakotvila u Jivamukti jógy, kterou v Brně vyučuje úžasná Naděžda Brzobohatá, majitelka studia Yoga Lokah. Hodně mi daly i přednášky a semináře Hanky Uřídilové (Děti jsou naše zrcadlo, Mapa přání,…)  a Jitky Venéry Mikuláškové (Tanec 5 rytmů) a videa „japonské kouzelnice úklidu“ Marie Kondo.

Mám ráda přírodu, zahrady a cyklistiku. V poslední době usiluju o zpomalení, v práci i v životě:  „Jen když zpomalíme, můžme naplno prožívat přítomnost a užívat si toho, co máme.“

 

Lucie Váňová, organizace burzy

 

Když jsem uviděla plakátek zvoucí do právě otevřeného dětského klubu Rolnička, řekla jsem si: „Je konec bezcílnému bloumání s dětmi (Lenka 2008 a Monika 2010) kolem domu!“
Podobný nápad – založit v Černovicích mateřské centrum – ve mně také zrál, ale nikdy bych se sama neodhodlala k prvnímu kroku. Takto jsem měla možnost naskočit do jedoucího (nebo alespoň rozjíždějícího se) vlaku.

Příležitostná pomoc se rozrostla v pravidelné psaní článků do Černovin, vymýšlení textů na letáčky či nárazovou korespondenci se sponzory či úřady. V neposlední řadě vedu také kroužek výuky angličtiny pro maminky s hlídáním dětí v dopoledních hodinách a také večerní angličtinu pro dospělé.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Helena Hutyrová, členka Rady

 

„Znáš Rolničku?“ zeptala se mě jednou kamarádka na procházce s dětmi. Tehdy jsem ji neznala a tak jsem se rozhodla tuto chybu napravit. S dcerou Alenkou (2010) jsem se vypravila do středeční herny, kde jsem se seznámila s Jitkou Silárszkou. A protože sedět doma není můj styl, tak jsem se postupně od správce středeční herny přes výpomoc na jarní burze stala členkou rady. Naše rodina se rozrostla o dalšího člena Davídka (2013) a tak je další důvod, proč navštívit Rolničku.